GELENEKSEL YAĞLI GÜREŞLERİ VE AT YARIŞLARI FESTİVALİ

GELENEKSEL YAĞLI GÜREŞLERİ VE AT YARIŞLARI FESTİVALİ
  • Etkinlik Tarihi 13 Kasım 2020
  • Etkinlik Yeri Belirtilmemiş

Etkinlik Detayı

BİR ASIRLIK GELENEK; Asarcık Yağlı Güreşleri ve Rahvan At Yarışları Festivali gerçekleşti. Festivale her yıl binlerce vatandaşın katıldığı Asarcık’ta panayır olarak bir asır önce başlayan festivalimizin ayrı bir havası vardır. Rahvan at yarışlarının en güzeli, güreşin en heyecanlısı Asarcık’ta yapılır. Bu nedenle organizasyona her yıl on binlerce kişi katılır. Hemen hemen her şehrimizde mutlaka bir futbol sahası vardır. Peki HİPODROM ya da ERMEYDANIolan kaç ilimiz var. Asarcık ilçemiz bu ender rastlanır tesisleriyle bize bu şansı vermektedir. Yağlı güreş, geleneksel bir Türk sporudur. Güreşçiler vücutlarına yağ sürerek güreştikleri için bu şekilde adlandırılır. Er Meydanı denilen alanlarda yapılır. Güreşçilerin vücutlarının yağlanması nedeni ile birbirlerini tutmaları zorlaştığından, büyük güç ve ustalık gerektiren bir spordur. Pehlivan sözcüğü Farsça’dır. Burhan-ı Katı’ya göre asıl anlamı; yürekli, cesur (şeci), yiğit (dili) ise de, zabit, vali, iri vücutlu ve doğru sözlü kimseye de pehlivan denilir. Bu nedenle yerine göre çeşitli zamanlarda farklı anlamlarda kullanılmıştır. Selçuklular zamanında kahramanlık gösteren savaşçılara, üstün başarı kazanan atıcı, güreşçi, gürzcülere pehlivan denilse de, bu sıfat 16. yy. başlarında yalnız sporcular için kullanılmıştır. Pehlivan deyiminin bu anlamda kullanılışı Sultan II. Mahmut devrinin sonuna kadar sürmüştür.
Türkler, erkeği, kadını ve çocuğuyla güreş sever; ruhlarındaki savaşçı duyguların da etkisiyle güreşçiye saygı duyar ve pehlivanlara ayrıcalık tanırlar. Güreşçiye karşı duyulan sevgi ve saygı, pehlivanların güçlü kuvvetli, vücut yapısı ve adaleleri gelişmiş, sağlıklı görünümlü insanlar olmasından kaynaklanır. Pehlivanların kahraman, yiğit, doğru ve mert, ‘eline, beline ve diline sahip’ insanlar olduğu düşünülür.
Osmanlılar zamanında saray dışında yapılan güreş müsabakaları; panayırlarda, düğünlerde, bir hayır kurumu yararına veya bu işi meslek edinmiş kişilerin özel yer ve salonlarında yapılırdı. Ayrıca düğün ve Ramazan güreşleri adı altında düzenlenen etkinlikler de yapılmıştır.


  • Etkinlik Tarihi 13 Kasım 2020
  • Etkinlik Yeri Belirtilmemiş
DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha