Amisos Tepesi - Samsun

Amisos Tepesi - Samsun içeriğini okuyabilir, bisamsun.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Amisos Tepesi - Samsun yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Amisos Tepesi Samsun-Sinop karayolu üzerinde şehir merkezine 4 kilometre uzaklıktadır. Eski adıyla Baruthane Tepesi, MÖ 3. yüzyıla tarihlenen ve 28 Kasım 1995 tarihinde keşfedilen sit alanıdır. Tümülüslerdeki mezar odaları korumaya alınmadan önce defineciler tarafından keşfedilmiş ve soyulmuştur. Bu nedenle mezar yapılarının bazı kısımları hasarlı durumdadır.

2004-2005 yıllarında yapılan kazılarda tümülüsün Helenistik döneme ait olduğu saptanmış ve Pontus Krallığı'nın üst düzey yönetici ailelerinden birine ait olduğu düşünülen bir mezar yapısı olduğu tespit edilmiştir. Mezar odalarında yapılan kurtarma kazılarında Amisos Hazinesi adı verilen bir takım gömütler de bulunmuştur ve bu buluntular günümüzde Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nde sergilenmektedir.

2008 yılında tamamlanan çalışmalar sonrasında turizme hizmet edecek şekilde yeniden düzenlen tümülüslere Amisos Tepesi adı verilmiş ve mezar odaları ziyaretçilere açılmıştır.

AMİSOS TEPESİNE NASIL GİDİLİR?

Samsun'un Atakum ilçesinde en çok ziyaret alan Amisos Tepesi'ne bir çok ulaşım aracıyla ulaşmak mümkün. Amisos Tepesi'ne giden ulaşım aracı şunlardır;

* Otobüs - 16 * Otobüs - 4 * Otobüs -

E1 EKSPRES Bu ulaşım araçlarının yanında

Tramvayla ile Baruthane durağında inebilir ve daha sonrasında Teleferik ile Amisos Tepesi'ne çıkabiliriz.

 

Amisos Tepesi - Samsun içeriği, 18 Nisan 2023 tarihinde Bisamsun.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha