Ali Baransel

Ali Baransel
  • Doğum Tarihi 0000-00-00
  • Doğum Yeri Samsun
  • Meslek Gazeteci, Yazar

Gazeteci, muhabir, anı yazarı, bürokrat, Cumhurbaşkanlığı eski Genel Sekreteri, RTÜK eski Başkanı. Yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra, gazeteciliğe 1969 yılında TRT Haber Merkezi’nde başladı. Önce Diyarbakır Bölge Harekâtında savaş muhabirliği yaptı. Ardından TRT Parlamento Haberleri Şubesi’nde müdür yardımcılığına getirildi. Radyo’da, “Parlamento Geçen Hafta”, Televizyon’da da toplumsal ve siyasal programlar hazırladı.

1974 yılında Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’ne atandı. Aralıksız 16 yıl hizmet verdi. Bir süre boyunca cumhurbaşkanları Fahri Korutürk ve Kenan Evren ile çalıştı. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Cumhurbaşkanı vekilleri İhsan Sabri Çağlayangil ile Sırrı Atalay’a basın, siyaset ve halkla ilişkiler konularında danışmalık yaptı.

16 Ocak 1990’da kendi isteğiyle emekliye ayrıldıktan sonra, özel sektöre geçti. Koç Holding’in Ankara temsilciliği görevini yürüttü. ORMAK, OTOKOÇ ve Ankara Sigorta A. Ş.’nin yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu.

 Bu arada Radyo ve Televizyon yayıncılığıyla ilgili çalışmalarını sürdürdü. TRT-1’de açık oturumlar düzenledi. Milli Güvenlik Kurulu ve Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurulu kontenjanından üst üste iki kez Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu (RTÜK) üyeliğine seçildi. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Kurul Başkanlığı’na atandı. Bu kuruluşun yasal varlığı ortadan kalktıktan sonra Radyo ve Televizyon Üst Kurulu başkanlığına getirildi.

Başkanlıktaki yasal görev süresini tamamladıktan sonra 1996-2000 yılları arasında TGRT Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. Ankara Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Parlamento Muhabirliği Derneği ve Basın-Yayın Genel Müdürlüğü Sarı Basın Kartı Komisyonu üyesi olan Baransel, Atatürk Uluslararası Barış Ödülü Kurulu “Aday Değerlendirme Komisyonu” üyeliği de yaptı. Ayrıca Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanvekilliği görevini de yürütmüştür.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha