Samsun’da Gezilecek Yerler

Doğal güzelliği ile kendisine hayran bırakan Samsun, tertemiz doğasında tatil yapmak isteyenleri büyük keyifle ağırlıyor. Doğa sporları sevenler, kültür turizmi sevenler, yaz tatilini Karadeniz’in eşsiz denizinde geçirmek isteyenler için Samsun en ideal noktalar arasında yerini alıyor. Kızılırmak ve Yeşilırmak suyunun dökülerek doğanın tüm güzelliğine hâkim olacağınız Samsun’da farklı kulvarlarda tüm güzelliği yaşayacaksınız. Gelin, size böylesine güzel bir şehrin nerelerini mutlaka keşfetmeniz gerektiğini paylaşalım; Samsun Atatürk Anıtı, Milli Müzadele Parkı, Amisos Tepesi, Bandırma Vapuru Müzesi, Tekkeköy Mağaraları, Amazon Köyü, Akdağ Kayak Merkezi, Yakakent, Gazi Müzesi, Samsun Kalesi, Kabaceviz Şelalesi, Hayvanat Bahçesi... Milli Mücadele Parkı: Atatürk’ün milli mücadele için yola çıktığı ilk yer Samsun olduğu için manevi değeri yüksek bir şehir. Tarihle ilgili gezebileceğiniz pek çok yer bulunuyor. Bu yerlerden bir tanesi de Milli Mücadele Parkı olarak karşınıza çıkıyor. Milli Mücadele Parkı ve açık hava müzesi içinde Türkiye‘nin en uzun seramik rölyefleri, şehitler yazıtı ve 7 figürlü Milli Kurtuluş Anıtı da yer alıyor. Ayrıca parkın hemen girişinde kurtuluş mücadelesinin ve genelgelerin temsil edildiği 10 adet bronz rölyefi de görebiliyorsunuz. Günümüzde müzeye dönüştüren Bandırma Vapuru‘nu da gezeceğiniz yer burasıdır. Vapurun içindeki bölümleri o günlerden kalma belgeleri okuyarak gezerken, bir yandan balmumundan Atatürk ve mücadele arkadaşlarını görmeniz size gezi sırasında duygulu anlar yaşatabilir. Hayvanat Bahçesi: Hayvanat bahçesi Samsun‘da gidebileceğiniz yerlerden biri. Karadeniz‘in en büyük hayvanat bahçesi olma unvanına sahip park, Sevgi Parkı‘nın yanında bulunuyor. 45 farklı türde canlının yer aldığı hayvanat bahçesinde toplamda 200 hayvan yaşıyor. Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.


Samsun Atatürk Anıtı (Onur Anıtı)

Samsun Atatürk Anıtı, şehrin en özel simgesi haline gelmiştir. Atatürk’ün Samsun’a çıktığı nokta olan Atatürk Parkı içerisinde yapılmıştır. Milli Mücadele’nin başlamasında büyük önem taşıyan şehir anısına yapılan anıtın dört bir yanında Milli Mücadele ruhunu yansıtan figürler bulunuyor. Samsun halkının kendi aralarında para toplayarak Atatürk için yaptırdığı anıt 8,85 metre boyuyla oldukça heybetli bir yapıdır. Anıtın yapıldığı dönemlerde, bilinen Türk sanatçılar olmadığından dolayı Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel’e yaptırılmıştır. Anıtın önündeki bronz taş plaka üzerinde “Vatanda Milli Mücadeleye Başlamak için Gazi 19 Mayıs 1335-1919 tarihinde Samsun’a Çıktı” yazmaktadır. Arka bronz plaka üzerinde ise “Bu Heykel Samsun Vilayet Halkı Tarafından 29 Birinci Teşrin 1931 Tarihinde Dikildi.” yazısı bulunmaktadır.

Amisos Tepesi

Amisos Tepesi şehir merkezine 4 km uzaklıkta bulunmakta. Burası şehrin ilk yerleşim merkezi olmasıyla birlikte herkes tarafından son derece ilgi çekici bir yer. Baruthane olarak da bilinen bu noktaya her yıl yerli ve yabancı yüzlerce turist akın etmekte. Teleferikle çıkacağınız Amisos Tepesi, Samsun’u kuşbakışı olarak gözlemleme fırsatı sunmaktadır. Harika bir deneyim olacak olan Amisos Tepesi teleferik gezisi, fotoğraf karelerinizi renklendirecek görüntüler elde etmenizi sağlayabilir. Bir yanda ayaklar altında deniz, bir yanda doğanın mucizevi güzelliği sizi büyüleyecektir. Tepeye çıkmışken burada yer alan kafede de mola vererek keyifle yemek yiyip bir şeyler içerek dinlenebilirsiniz. Samsun’un güzelliğini ayaklarınız altına serecek olan Amisos Tepesi’ni mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Bandırma Vapuru Müzesi

Yapımı 3 yıl süren müze 2003 yılında halka açılmıştır. Geminin içerisine kurulu olan bu müze Atatürk’ün Bandırma’dan geldiği gemiyi temsilen yapılmıştır. Bu gemi Atatürk ve silah arkadaşlarını Bandırma’dan Samsun’a getiren vapurun birebir aynısı olarak tasarlanmıştır. Orijinal gemi ise 1925 yılında parçalanmıştır. Geminin içerisinde Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumundan heykellerin bulunduğu salon, kaptan köşkü ve diğer bölümler de yer almaktadır. Müze’de yer alan gemici saatleri ve telefonları da gemiciliğe ait ilginizi çekecek objeler arasında. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’e ait el yazması yazışmaları da yine bu müzede inceleyebilirsiniz. Bandırma Vapuru, kent merkezinde Doğu Park sahilinde demir atmış bir şekilde ziyaretçilerini ağırlamakta.

Tekkeköy Mağaraları

İlçe merkezine çok yakın olan ve şehir merkezine 14 km uzaklıkta bulunan Tekkeköy Mağaraları’na ilk kazı 1941 yılında gerçekleşmiş. Yapılan kazı sonucuna göre Paleolitik Çağ, Mezolitik Çağ ve Tunç Çağı’na ait kalıntılar izlenmiştir. Bu kalıntılar sonucunda burada yaşayan insanların geçimini avcılık ve toplayıcılıktan elde ettiği bilinmekte. Tekkeköy Mağaraları, şehrin tarihçesinin keşfedildiği en eski yerleşim yerlerinden biri. O dönemdeki halkın mağara yerleşimine ait detaylı bilgiler edinmemizi sağlayan Tekkeköy Mağaraları ilginç fotoğraflar kaydedeceğiniz bir bölgede bulunuyor. Mağaranın etrafında bulunan heykel yapıtları da oldukça ilgi çekici. Ayrıca yine bölgenin çevresinde restore edilmiş tarihi Rum evleri de bulunmakta. Binlerce yıl öncesine ait yaşanmışlıkları gözler önüne seren mağara, aynı zamanda Türkiye’nin ilk imitasyon müzesi.

Amazon Köyü

Bir dönemin savaşçı kadınlarının yaşam yeri olarak bilinen Amazon Köyü, Gölyazı beldesinde yer almakta. Rivayete göre, yayı daha iyi fırlatabilmesi için göğsünün tekinin kesik olduğu kadınların, ok, yay, balta gibi silahlar kullanarak savaştığı belirtilmekte. Savaşçı kadınların yaşamları hakkında bilgiler edinmemizi sağlayan Amazon Köyü’nde kadınların yaşantısından kesitleri gözlemleyebilirsiniz. Anaerkil yaşayan ve Terme’yi mesken tutan Amazonların anısına Samsun’da İlkadım Batıpark içerisinde bir Amazon Köyü oluşturulmuştur. Yunan Mitolojisinde önemli yer tutan Amazon kadınlarının balmumu heykellerinin bulunduğu bu köyü haftanın her günü 09.00- 17.00 arası ziyaret edebilirsiniz. Amazon heykellerinin iki tarafında Anadolu aslanları denilen 2 heykel daha bulunuyor. Bunlar dışında Amazon köyünde Amazon Kanalı, suni kayak pisti, restoranları, piknik alanları bulunmaktadır. Sonraki zamanlarda ise bir su parkı ve sosyal tesis eklenmesi planlanmaktadır.

Akdağ Kayak Merkezi

Şehir merkezine 7 km uzaklıkta bulunan Akdağ Kayak Merkezi, dağın zirvesinde yer alan kayak merkezi şehirde kış turizmi her zaman dinamik tutmaya çalışan yerlerin başında geliyor. Eğer kış ayında Samsun gezisi planlıyorsanız muhakkak Akdağ Kayak Merkezi’nde kayak yapmayı deneyimlemelisiniz. Kayak zemini konusunda eşi benzeri olmayan kusursuzluğa sahip Akdağ Kayak Merkezi’nde 6 tane pist alanı bulunuyor. Şehre hem civar illerden hem de Türkiye’nin birçok şehrinden sırf kayak yapmaya gelen insanlar oluyor. Pistleri Türkiye’nin diğer kayak merkezlerine oranla çok fazla kalabalık olmadığı için özgürce ve keyifle kayak yapabiliyorsunuz. Özellikle kayağa yeni başlayanlar için en ideal nokta diyebiliriz. Bu bölgede aynı zamanda konaklayacağınız tesisler, yeme-içme yerleri ve kayak gereçlerini kiralayacağınız yerler de bulunuyor.

Yakakent

Denizin kıyısında bulunan şirin, sakin ve huzurlu bir belde Yakakent. Özellikle yaz aylarında binlerce yerli-yabancı turisti ağırlayan ilçede yaz akşamları sahil boyunca gezinmek ayrı bir keyif veriyor insana. Bir tarafı ormanla bir tarafı da denizle kaplı bu eşsiz beldenin plajları yazları cıvıl cıvıl oluyor. Sahil boyunca yer alan gözlemeciler, kafeler, dükkânlar sizi buradan alıkoyamayacak sebeplerden birisi. Özellikle Sinop tarafından buraya bakıldığında denizin ortasında bir ada gibi görünüyor. Yakakent’e uğradıysanız Çamgölü ormanlarında piknik yapmanızı da tavsiye ederiz. Ve mutlaka Yakakent sahilindeki restoranların birinde bir akşam eşsiz manzara karşılığında Karadeniz’in lezzetleri balıklarını tatmanızı tavsiye ederiz.

Gazi Müzesi

Gazi Müzesi, önceleri otel olarak kullanılmaya başlansa da 1940 yılında müze olarak halkın ziyaretine açılmıştır. Bu müze, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ilk geldiğinde konakladığı oteldir. Eski Adı Mantika Palas olan Otel’in Atatürk’ün vefatından sonra Gazi Müzesi’ne dönüştürülmüştür. Cumhuriyetin kuruluşunda çok fazla emeği olan Samsun’da Milli Mücadele ruhunu bütünüyle hissedebileceğiniz bir diğer önemli noktadır Gazi Müzesi. Müzede Atatürk’e ait fotoğraflar, balmumu heykelleri, belgeler ve detayla incelemek isteyeceğiniz bir de gezi çantası bulunuyor. Müze’nin en büyük önemi ise, Ulu Önder Atatürk’ün Onuncu Yıl Nutku’nun aslının burada yer alması. Müze, pazartesi günleri hariç 08.00 - 17.00 saatleri arası ziyarete açıktır.

SAMSUN KALESİ

Deniz kıyısında yer alan Samsun Kalesi, kenti savaş döneminde kuşatmadan korumak için inşa edilmiş. Kale, Türk Beyliği olan Danişmendliler tarafından 1192 yılında yaptırılmış. Kale’nin hemen ilerisinde Büyük Camii bulunuyor. Kale’nin bugünkü sınır başlangıcı ise Saathane Meydanı’ndaki bedesten. Evliya Çelebi’nin 1640’ta kente gelişinde gördüğü Samsun Kalesi’ni kendi Seyahatnamesi’nde “Çevresi 5 bin adım, 70 kulesi, 2 bin mazgalı ve kapısı ile leb-i deryada şadadi bina bir sengin abad idi” diyerek anlatmıştır. Yine bu tarihi kaynağa göre Kale’nin; cami, hamam ve muhtasar bir çarşıya sahip olduğunu ancak yapıyı harap bir halde gördüğünü de yazmıştır. Kale kalıntılarının tamamı gün yüzüne çhenüz çıkarılmadığı için kale bölgesinde Arkeoloji ve Etnografya Müzesi tarafından yapılan kazılar devam etmektedir. En son 15. yy'a ait tarihi bir hamam çıkarılmıştır. Kazı çalışmaları genişletilerek devam etmektedir.

Kabaceviz Şelalesi

Samsun’da görülmeye değer en güzel yerlerden birisi de harika görüntüsüyle Kabaceviz Şelaleleri. Bu doğa harikası şelale tabiatın kusursuz güzelliğini gözler önüne seriyor. 60 metre yükseklikten akan şelalenin biriktirdiği sularda trekking de yapılıyor. Aynı zamanda bu bölgede dağcılık da yapılıyor. Doğanın harika akışını barındıran Kabaceviz Şelalesi, fotoğrafçıların en popüler yerleri arasında. Buraya ulaşım için şehir merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’ndan kalkan otobüsleri tercih edebilirsiniz. Tabiat harikası bu bölgeye uğrarsanız sevdiklerinizle birlikte piknik yaparak harika bir anıyla dönebilirsiniz. Kabaceviz Şelalesi’nin bulunduğu şelaleler bölgesi Tekkeköy’e 35 km mesafededir. Burası yılın her günü ziyaretçi toplamaktadır. Şelale suyu 15, 35, 65 metre yüksekliğinden aşağıya düşmektedir. Şelale bölgesi trekking, dağ bisikleti gibi sporlar ve piknik için ilk akla gelen adrestir.

Kızılırmak Deltası

Türkiye’nin en büyük deltalarından biri olan Kızılırmak deltası Samsun’a 30 km uzaklıkta bir doğa cennetidir. Kızılırmak’ın taşıdığı alüvyonlarla oluşan Kızılırmak Deltası’nın doğal güzellikleri, büyük ölçüde korunabilmiştir.

Kızılırmak Deltası Gezi

Türkiye’nin Karadeniz kıyısındaki tek sulak alanı olan Kızılırmak Deltası, biyolojik çeşitlilik açısından çok zengindir. Kızılırmak Deltası’nda, deniz, göl, sazlık, bataklık, mera, kumul, çayır, orman ve tarım alanları gibi farklı habitatlar bir arada bulunmaktadır. 6’sı doğu, 1 tanesi de batı yakasında olmak üzere yedi adet göle ev sahipliği yapan Kızılırmak deltası UNESCO Dünya Kültür Geçici Mirası Listesi’ne girmiştir. Batıdaki Karaboğaz Gölü, çevresindeki bataklık ve sazlıklarla birlikte 1400 hektarlık bir alana yayılır. Kızılırmak Deltası doğusunda kalan göller ise Tatlı Göl, Gıcı Gölü, Balık Gölü, Çernek Gölü, Uzun Göl ve Liman Gölü’dür. Kızılırmak Deltası’nın göllerinin tamamı sığ ve az tuzludur.

Samsun’da Gezilecek Yerler içeriği, 05 Kasım 2020 tarihinde Bisamsun.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha