SAMSUNDAKİ GÖLLER

SAMSUN'DA LADİK, ÇARŞAMBA VE BAFRA'DA OLMAK ÜZERE ÜÇ YERDE GÖL BULUNUR. BUNLARDAN ÇARŞAMBA VE BAFRA'DAKİ GÖLLER DELTA GÖLLERİDİR. LADİK GÖLÜ İSE OLUŞUM BAKIMINDAN DİĞERLERİNDEN AYRI BİR KARAKTERE SAHİPTİR.


LADİK GÖLÜ

Ladik ovasının doğusunda Ladik'e 10 km. uzaktadır. Uzunluğu 5 km., genişliği ise 2 km.'dir ve yüzölçümü km²'dir. Derinliği ortalama 3-5 metre arasındadır ve elips şeklindedir. Akdağ yamaçlarından inen sularla beslenir. Göl fazla sularını bir kolla Tersakan Çayı'na boşalır. Denizden yüksekliği ortalama 900 metredir. Gölün etrafı bataklık ve sazlıktır. Halk ise bu sazlardan güzel hasırlar dokumaktadır.

Ladik Gölü Ladik Samsun - Samsun'da Yapılacak Şeyler

BAFRA GÖLLERİ

Bafra ovası tamamen Kızılırmak tarafından meydana getirilmiştir. Nehrin iki tarafında çukurlar meydana gelmiştir. Bu çukurlarda göller oluşmuştur. Bunlar Kızılırmak'ın batısındaki Karaboğaz ve doğusundaki Balık Gölü'dür. Balık gölü en önemlisidir ve bu gölde balık avcılığı yaygındır. Bafra'da bu göllerden başka Dutdibi, Liman, Uzungöl ve Tombul Göl gibi birçok irili ufaklı göller vardır.

ÇARŞAMBA GÖLLERİ

 

Bafra gölleri gibi Çarşamba gölleri de denize yakın alanda deltada bulunur. Akçagöl, Akarcık, Dumanlı gölleri en önemli olanlarıdır. İlçenin içinde Körırmak adıyla anılan göl, ırmak yatağının değişmesiyle meydana gelmiştir. Bu göllerin bazılarında çapak, akbalık ve sazan gibi çeşitli balıklar avlanır.

SİMENİT GÖLÜ

Simenit gölü Terme'dedir ve Terme çayının yatağının değişmesiyle meydana gelmiştir. Gölde balık avcılığı yapılmaktadır.

SAMSUNDAKİ GÖLLER içeriği, 05 Kasım 2020 tarihinde Bisamsun.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha